26 października 2020
Case study – problemy z dostawą dla kontrahenta zagranicznego z powodu koronawirusa
Spora część naszych Klientów mierzy się z różnego typu trudnościami spowodowanymi pandemią COVID-19. Przedsiębiorcy znaleźli się w nietypowej sytuacji. Problemy dotyczą m.in. realizacji zawartych przed pandemią kontraktów, czy dostaw towarów. Czasami występują sytuacje w rodzaju walki Dawida z Goliatem, to znaczy małych lub średnich firm z potentatami.
Wierzymy jednak, że nie ma sytuacji bez wyjścia. Zapraszamy do zapoznania się z praktycznym case study, w którym opisujemy, w jaki sposób pomogliśmy naszemu klientowi.
Naszym klientem była rodzinna firma produkująca specjalistyczne konstrukcje stalowe, o obrotach około 18 mln Euro rocznie. Podpisała ona kontrakt ze spółką z Meksyku należącą do potężnej grupy kapitałowej o rocznych obrotach ponad 5.000 mln EUR. Miejscem dostawy także był Meksyk.
Niestety, po podpisaniu kontraktu rozpoczęła się pandemia. Kontrahenci z Meksyku poinformowali naszego klienta, że muszą „zawiesić dostawę”, ponieważ ich branża została dotknięta kryzysem. Podnieśli argument siły wyższej (force majeure).
Sytuacja naszego klienta stała się bardzo niekomfortowa – wyprodukowane specjalnie na zamówienie towary stały zapakowane i gotowe do wysyłki statkami do Meksyku. Klient oczekiwał także na zapłatę prawie pół miliona Euro. Dla niego była to kwota bardzo istotna. Dla przeciwnika, będącego gigantem – prawie niezauważalna.
Klient zwrócił się więc do nas o pomoc pełen obaw co do szans powodzenia w sporze z silnym przeciwnikiem.
Jak pomogliśmy?
Na pierwszym etapie mec. Adamczyk przeprowadziła analizę dokumentów kontraktowych oraz przygotowała opinię prawną w zakresie możliwości zasłonięcia się przez kontrahenta siłą wyższą albo nadzwyczajną zmianą stosunków. Pomogła również klientowi prowadzić wstępną korespondencję przedprocesową.
Kontrakt był poddany Konwencji wiedeńskiej o umowach międzynarodowej sprzedaży towarów. Podlegał jednocześnie prawu meksykańskiemu. Sądem wyłącznie właściwym do rozstrzygania sporów był sąd w Meksyku. Dlatego na pewnym etapie potrzebny był prawnik lokalny, który sprawę przejmie i pomoże jak najszybciej odzyskać pieniądze: poprzez negocjacje lub na drodze sądowej.
Mec. Adamczyk zwróciła się po pomoc do kolegi: mecenasa Joaquina Rodrigueza Zarza z kancelarii ECIJA. Joaquin Rodriguez Zarza jest byłym, wieloletnim członkiem AIJA oraz podobnie jak mec. Adamczyk aktywnie działa na platformie Legalmondo. Kancelaria ECIJA jest znakomitą firmą prawniczą z kilkoma biurami w Meksyku, a sam Joaquin jest bardzo doświadczonym partnerem kancelarii, specjalizującym się w kontraktach międzynarodowych oraz M&A.
Joaquin błyskawicznie przejął sprawę. Mec. Adamczyk zdalnie przedstawiła dokumentację sprawy i swoją analizę prawną oraz proponowaną argumentację opartą na Konwencji.
Zespół kancelarii ECIJA bardzo szybko przeprowadził uzupełniającą analizę w zakresie prawa meksykańskiego. Nasz klient udzielił Joaquinowi pełnomocnictwa, a on rozpoczął negocjacje.
Meksykańska kancelaria okazała się tak skuteczna, że w ciągu kilku miesięcy doprowadziła do zawarcia ugody, na podstawie której towar został z Polski wysłany i przyjęty przez meksykańską spółkę bez zastrzeżeń, a całość należności zapłacona.
Jeśli także potrzebujesz wsparcia, ponieważ Twój biznes spotkały problemy związane z pandemią, skontaktuj się z nami. Mamy bogate doświadczenie w prowadzeniu spraw międzynarodowych – wspólnie znajdziemy rozwiązanie.
26 października 2020 | Agata Adamczyk
Autorka
Agata Adamczyk
radca prawny, partner
Case study – problemy z dostawą dla kontrahenta zagranicznego z powodu koronawirusaChcesz rozwijać biznes w Polsce? Sprawdź, jak możemy pomóc.
SprawdzamPrzeczytaj także:
Jak się zabezpieczyć, będąc mniejszościowym wspólnikiem spółki z o.o.
Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością jest bardzo popularną spółką prawa handlowego w Polsce. Jej powodzenie ...
Czytaj dalej
Umowa IT a prawo autorskie – o jakich klauzulach trzeba pamiętać?
Polska w ostatnim czasie zasłynęła z wykwalifikowanych i zaradnych specjalistów IT. Każdego roku na rynek trafiają...
Czytaj dalej